Akor Nedir?

Gitar çalmaya başlayanların en sık karşılaştığı kelimeler arasında yer alan akor hakkında geniş bilgi almak isteyenler sistem üzerinden yapacakları incelemeyle daha detaylı bilgi elde edebilirler. Öncelikle gitar çalmaya başlamadan önce bilmeniz gereken konular arasında yer aldığını bilmeniz gerekmektedir. Gitar çalabilmeniz adına öğrenmeniz gereken noktalardan biridir. Bu nedenle bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmanız ve aynı zamanda çeşitlerini öğrenmeniz gitar çalmanız konusunda da yardımcı olacaktır.

Akor üç veya daha fazla sesin bir araya gelmesiyle oluşan ses topluluğu olarak açıklanabilir. Oluşan ses topluluğu en az üç sesin bir araya gelmesinden oluştuğu gibi daha fazla sesin tınısından da oluşabilir. Özellikle gitar çalmayı düşünenlerin öğrenmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Çok sesliliğe uygun enstrümanlar arasında yer alması nedeniyle gitar çalacak olanlar için akor basmak mümkündür.

Akorları tanımlamak için harfler kullanılır. Şifre olarak kullanılan bu harfler üzerinden işlem yapılabilir. Dm, C, Am gibi pek çok farklı harfin kullanımıyla işlem yapılmaktadır. Çok sesli müzik temelinde yer almaktadır. Bu nedenle özellikle gitar çalacak olanların bilmesi gereken bilgiler arasında bulunmaktadır.

Akor Örnekleri

Gitar çalabilmek için ihtiyaç duyulan akor özellikle öğrenilmesi gereken konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle gitar çalmaya niyetlenenlerin öncelikle bu konuda bilgi almaları gerekir. Latin alfabesine göre harfler ile yapılan belirleme işlemleri sayesinde gider üzerinde uygulama yapılması sağlanmaktadır. Latin alfabesine göre simgelenen harfler şunlardır;

“DO” – C

“RE” – D

“Mİ” – E

“FA” – F

“SOL” – G

“LA” – A

“Sİ” – B

Özellikle gitar çalmayı düşünenlerin akoru ezberlemek yerine bu konuda daha fazla bilgi elde etmesi gerekir. Bu sayede daha kısa süre içerisinde öğrenerek uygulama yapabilirsiniz. Latin alfabesine göre karşılık notalar sayesinde uygulama yapmak isteyenler belirlenen harf seçenekleri üzerinden işlem yapabilirler. Her notanın karşılığı farklı bir harftir. Bu nedenle her nokta için belirlenmiş olan harfler üzerinden işlem yapılabilir.

Akor Nasıl Öğrenilir?

Akorları öğrenmek isteyenler bu konuda özellikle profesyonel yardım alabilecekleri gibi yapacakları araştırma sonucunda elde edecekleri bilgiler üzerinden de işlem yapabilirler. Latin alfabesine göre belirlenmiş olan her noktanın karşılığı harf seçeneğini öğrenerek yapacağınız işlemler sayesinde doğru şekilde uygulama yapmanız kısa zamanda daha fazla bilgi elde etmenizi sağlamaktadır. Triad üç beş akoru olarak bilinmektedir. Oluşturulmuş olan iki sesi üçüncü bir sesin eklenmesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Klasik tonal armoniye göre akor temel noktanın üzerinde üçlü aralıklar uygulanması ile kurulmaktadır. Triad oluşturulabilmesi için öncelikle bir diziye ihtiyaç bulunmaktadır. İnce sesten kalın sesle veya tam tersi kalın sesten ince sesi olarak yapılacak belli bir düzendeki sıralamanın oluşturulmasına dizi denilmektedir. Bu nedenle notalar üzerinden yapılacak işlemler ile belirlenmiş olan ses dizinin hazırlanması ile işlem yapılabilir. Akorların oluşturulabilmesi için notaların iyi bilinmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir