Ritim Arpej Nedir?

Özellikle gitar çalmaya başlamak isteyenlerin sıklıkla duyacağı kelimeler arasında yer alan ritim ve arpej konusunu Merak edenler sistem üzerinden yapacakları incelemeyle detaylı bilgi elde edebilirler. Akustik veya slow parçalarda parça dahilinde ritme uygun olmayan anlarda kullanılacak olan akorların kendine göre çalınması durumudur. Aynı zamanda akor notalarının birbiri ardına dizilmesiyle de oluşturulan dizini arpej denilmektedir.

Çoğu zaman pena kullanılmadan yalnızca parmaklarla çalınmaktadır. Tekniğin kullanılması durumunda gitarın ritim kısmında kullandığımız parmaklarımızı isimler verilerek çalınmaktadır. Tekniğin kullanılabilmesi için tel isimlerine göre parmaklara farklı isimler verilmektedir. Parmaklara göre belirlenecek olan harfler sayesinde sorunsuz şekilde uygulama yapılabilir. Parmaklara göre verilecek olan harf seçenekleri şunlardır;

P Harfi : Başparmak

İ Harfi : işaret Parmağı

M Harfi : Orta Parmak

A Harfi : Yüzük Parmağı

Yapılacak olan uygulamanın ardından tekniğin uygulanması daha kolay hale gelmektedir. Bu sayede gitar çalmayı düşünenler bu teknik üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle detaylı bilgi elde etmeleri gerekir. Harflere göre parmakların sıralandırılmasının ardından özellikle tellere basma uygun ona göre işlem yapılmaktadır.

Ritim Arpej Nasıl Yapılır?

Gitar çalarken sıklıkla kullanılan ritim arpej nasıl yapılır? Merak edenler için hazırlanmış olan yazımız daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu konuda özellikle profesyonel kişilerle yapacağınız görüşmeler daha fazla bilgi elde etmenizi sağlayacağınız gibi aynı zamanda uygulama konusunda daha fazla bilgiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Her parmak için belirlenecek olan harfler üzerinden işlem yapılmaktadır. P, İ, M, A harfleri üzerinden akor düzenine göre çalınmaktadır. Bu nedenle arpej yapmak isteyenler pimami, pima miam, pima aimi gibi farklı şekillerde yapacakları işlemler ile farklı sesleri çıkartabilirler.

Öğrenilmesi durumunda kolayca uygulama yapılabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Tekneyi kullanmak isteyenler seçmiş oldukları parçaları uygulayacakları teknik üzerinden çalabilirler. Bu konuda özellikle hata yapmamak adına gitar çalma konusunda daha fazla bilgi verilmesi gerekir. Verilen harfler üzerinden parmakların harfleri uygun şekilde kullanılmasıyla arpej yapılmaktadır.

Örnek: 7/8 lik Ritim

Ritim Arpej Tekniği

Gitar çalarken kullanılabilecek olan teknikler arasında yer almaktadır. Tekniği uygulamak isteyenler öncelikle gitar çalarken kullandıkları parmaklarını farklı harf seçenekleri üzerinden adlandırma yaparak uygulama aşamasına geçebilirler. Her varmak için belirlenmiş olan her seçenekleri değişmektedir. Bu nedenle belirlenen harfler üzerinden arpej yapılabilmesi için verilen harflere göre parmaklar ile çalınması gerekir.

Özellikle slow parçalarla sıklıkla kullanılan teknikler arasında ritim arpej tekniği yer almaktadır. Kısa süre içerisinde çalışma yapılması tekniğin uygulanabilir hale gelmesini sağlar. Bu durumda özellikle kullanacağınız ritme göre aynı zamanda elinizle gider üzerinde ritim oluşturarak parçaya eşlik edebilirsiniz. Her harfin gelmiş olduğu parmak farklı teller üzerinde notalara uygun şekilde uygulama yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gitarda tekniği kullanmadan önce harflerin hangi parmaklara eş değer olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir